Različak - Ishranom do zdravlja
јул 30, 2014, 01:14:02 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti: Registracija je ponovo odobrena!

Medjutim aktivacija naloga je obavezna, tako da nalog nece biti aktivan odmah. Smiley

Početna   Pomoć Pretraga Kalendar Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1] 2   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Laneno seme  (Pročitano 9656 puta)
Pajke
Slonce
Marljiv kao med... pčela

Van mreže Van mreže

Pogledaj profil WWW
« poslato: мај 15, 2006, 10:20:14 »

Na?ao sam kući pakovanje lanenog semena oko pola kg.
Za šta, kako i na koji način mogu to najbolje da iskoristim?
Za šta je to sve dobro?
Sačuvana

?Nije toliko bitno gde se nalaziš - Bitno je kuda ideš...?
atra
!!!Psiho rotkvica!!!
Sendvič sa nesanicom

Van mreže Van mreže

Pogledaj profil WWW
« Odgovor #1 poslato: мај 15, 2006, 05:00:50 »

Jaooo, pa tu mogu da ti pisem do prekostura
Smiley

Najbolje je uzimati ga mleveno, ali ako se samelje i stoji dugo, cesto uzegne, pa uvek melji manje kolicine

Dnevno je potrebno oko 2 supene kasike semena
Mozes da ga jedes sa muslijem ili ga mozes jesti odvojeno (blagog je i prijatnog ukusa)
Takodje mozes da ga dodas u supu, ali onda brzo upije supu, pa je bolje da jedes samo nega, jer ce umeso soli iz supe, vezivati soli teskih metala iz tvog tela Smiley

Laneno seme ima puno omega 3 masne kiseline, takodje je neverovatan liferant folne kiseline (jedan od najboljih) i vitamina iz B grupe.
Ima puno vlakana i specijalnu lanenu sluz, koja je dobra za detoksikaciju a sto je jos vaznije, verovatno najbolja supstanca, koja oblaze sluznicu zeluca i na taj nacin ublazava tegobe kod povecane kiseline i cira
takodje pomaze da zidovi zeluca zacele i regenerisu se

Laneno seme cisti debelo crevo, povecava volumen stolice, tako da resava probleme i sa zatvorom i sa dijarejom.

Takodje mnogo pomaze ljudima sa masnom i problematicnom kozom, jer cisti organizam i daje neophodne vitamine, koji deluju osvezavajuce na ten
Moze se koristiti i kao maska za lice, kozi daje elasticnost i sjaj i upija visak masnoce

Dobro je jer pomaze da se krv ocisti od masnoca i teskih metala

Ima jos toga, ali ne mogu da se setim sad... vec je 3 a ja sam mrtva,...nastavicu ujutru Smiley
Sačuvana

"Meni je Deda Mraz rođendanom donesao poklonove!!!"

What a life...
Pajke
Slonce
Marljiv kao med... pčela

Van mreže Van mreže

Pogledaj profil WWW
« Odgovor #2 poslato: мај 15, 2006, 11:47:53 »

Ah, pa to je onda prava stvar a moji su to do sada samo stavljali na neke kiflice  Shocked

Sad cu ja to da pocnem da jedem, kako vidim taman da mi pripremi creva za post  Grin
Sačuvana

atra
!!!Psiho rotkvica!!!
Sendvič sa nesanicom

Van mreže Van mreže

Pogledaj profil WWW
« Odgovor #3 poslato: мај 16, 2006, 01:23:17 »

da, da mnogo dobro cisti Smiley
Sačuvana

What a life...
meyo
Ministar dobre volje
Sendvič sa nesanicom
*

Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: мај 16, 2006, 01:59:39 »

Dobro je za zene koje tek uzale u klimaksu.. Namaluje tegoba
Sačuvana

Ne postoji ljepshi covjek od nasmejani
coccinella
Vidim tačkice
Sveznajuća ?argarepa
*

Van mreže Van mreže

Pogledaj profil WWW
« Odgovor #5 poslato: мај 16, 2006, 06:34:54 »

koristim laneno seme 2 do 3 puta dnevno, vec par dana.
tegobe sa stomakom lagano prestaju. zaista cisti i nemam vise osecaj non stop  punog stomaka.

10 bambija za laneno seme Grin
Sačuvana

Pajke
Slonce
Marljiv kao med... pčela

Van mreže Van mreže

Pogledaj profil WWW
« Odgovor #6 poslato: мај 16, 2006, 08:42:20 »

Do koje mere treba da se samelje i sa čime vi to meljete?
Bojim se da mi se na ulepi u električni mlin  Undecided
Sačuvana

coccinella
Vidim tačkice
Sveznajuća ?argarepa
*

Van mreže Van mreže

Pogledaj profil WWW
« Odgovor #7 poslato: мај 16, 2006, 08:52:41 »

ja ovde nemam mlin, pa uzmem seme i bas ga duuugo zvacem dok ga ne sameljem

Grin
Sačuvana

Maya
Slonce
Profi cvekla

Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #8 poslato: мај 16, 2006, 09:05:36 »

Pa ako se bojis za mlin mozes da ga da izvines na izrazu stucas..  Grin
Sačuvana
meyo
Ministar dobre volje
Sendvič sa nesanicom
*

Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #9 poslato: мај 16, 2006, 09:45:46 »

ili somlesh u mashinu za melenje kafa...Smiley odlicno mjele...One starovremske ili one na struju
Sačuvana

Ne postoji ljepshi covjek od nasmejani
atra
!!!Psiho rotkvica!!!
Sendvič sa nesanicom

Van mreže Van mreže

Pogledaj profil WWW
« Odgovor #10 poslato: мај 16, 2006, 01:46:03 »

Ma samo da razbije zrno
jer ako sameljes previse i ono stoji (znaci ako ne meljes svaki put pre upotrebe) moze da se ovlazi pa da posle manje upija u crevu
zato melji samo dok se zrno ne razbije i tako ga korsiti. Smiley
Sačuvana

What a life...
coccinella
Vidim tačkice
Sveznajuća ?argarepa
*

Van mreže Van mreže

Pogledaj profil WWW
« Odgovor #11 poslato: мај 18, 2006, 02:47:22 »

nasla sam zanimljiv tekst o lekovitom svojstu lanenog semena u dnevnikovoj arhivi
postavila bih ga ovde, naravno sa izvorom, ali prvo pitam moderatore da li se to sme Smiley
ako ne , da stavim link ili ?
hvala
hm
Sačuvana

atra
!!!Psiho rotkvica!!!
Sendvič sa nesanicom

Van mreže Van mreže

Pogledaj profil WWW
« Odgovor #12 poslato: мај 18, 2006, 04:24:43 »

Ma naravno Smiley
svaki tekst je dobrodosao Smiley
Sačuvana

What a life...
Anja
Anja u svim bojama
Sendvič sa nesanicom
*

Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #13 poslato: мај 18, 2006, 11:55:58 »

Ajd COCINELA daj taj tekst

I ja bi da nahvalim laneno seme

Ja ga ne meljem vec jdem celo i stvarno j super z stomak ...
ja vise nemam problma a i imala sam ih pre stalno ...

meda
Sačuvana
coccinella
Vidim tačkice
Sveznajuća ?argarepa
*

Van mreže Van mreže

Pogledaj profil WWW
« Odgovor #14 poslato: мај 19, 2006, 06:06:03 »

KORISNE ULJARICE
Laneno seme leči sluzoko?u i zatvor
Kada se pokvasi, ovo seme vezuje vodu i postaje sluzavo, ?to mu je i glavno lekovito svojstvo. ?Veruje se da
sprečava rast tumora

Lan je jednogodišnja biljka, sitnog, najče?će plavog cveta, a plod mu je okruglasta petodelna čaura s deset semenki. Postojbina mu je Sredozemlje i ju?na Azija.
Postoje mnoge vrste lana, a najznačajniji su dugački, koji se koristi u tekstilnoj industriji, i niski, iz čijeg semena se cedi kvalitetno ulje, a i samo seme se mo?e jesti.
Seme lana je sjajno, tamnosmeđe, glatko, jajasto i spljo?teno, po obodu tanje i ima malo udubljenje (pupak). LJuska mu je tanka i krta, prevučena poko?icom u kojoj ima sluzi. Ona se pojavi u dodiru s vodom, a to je i glavno lekovito svojstvo ovog semena. Ono ima blag uljast i sluzast ukus, a sadr?i niz korisnih hemijskih materija: od vitamina F (folata ? 278 mikrograma u 100 grama), E (5 miligrama), i većine vitamina grupe B, preko masnih ulja, kalcijuma (199 miligrama u 100 grama), gvo?đa (6,22), magnezijuma (362), fosfora (498), kalijuma (čak 681), vrlo malo natrijuma (34), mikroelemenata ? cinka (4,17), bakra (1,04), mangana (3,28) i selena (5,5 miligrama), do proteina i lignaina, jedinjenja sličnih ?enskom hormonu estrogenu. Veruje se da ova jedinjenja onemogućavaju proizvodnju estrogena, koji, inače, podstiču deobu ćelija, podstičući time i razvoj tumora dojke. Lan, dakle, sprečava ovaj proces, a kod laboratorijskih ?ivotinja utiče i na smanjivanje postojećeg tumora.
Po?to sadr?i mnogo ulja, laneno seme je, naravno, veoma kalorično ? u 100 grama ima 492 kcal, odnosno 2.059 kJ, ali je srećna okolnost ?to ne treba (a i ne preporučuje se) pojesti odjednom 100 grama!
Lanena sluz je veoma gusta, viskozna, pa na oboleloj sluzoko?i stvara ?film?, potpuno je pokrivajući, obla?ući i ?titeći, ubla?avajući razne upale. Zato se koristi u lečenju upala sluzoko?e usta, ?eluca i creva. Osim toga, laneno seme je i dobro sredstvo protiv zatvora jer pobolj?ava crevnu peristaltiku, a sme se davati čak i trudnicama. Ima jo? jedan potencijalno koristan sastojak, lignain, koji deluje kao antioksidans, pa ?titi od hroničnih bolesti, poput srčanih.
U lekovite svrhe preporučuje se da se laneno seme koristi dvaput nedeljno po kafena ka?ičica, najbolje samleveno (na primer, u mlinu za kafu) neposredno pre upotrebe (jer čvrsti celulozni omotač semena ne mo?emo da svarimo), a mo?e i da se prepeče i pospe preko salata od sve?eg povrća, jogurta ili peciva. S druge strane, kao izvor rastvorljivih vlakana (ima ih 27,9 grama u 100 grama), poma?e u borbi protiv holesterola (snižava ?loš? LDL).
U lanenom ulju ima polinezasićenih i nezasićenih masnih kiselina: linolenske, linoleinske, kizolinoleinske, arahidonske, klupanodonske, ?to su sve esencijalne masne kiseline, od kojih se izgrađuju ćelijski hormoni, prostaglandini, osnovni elementi na?eg imunolo?kog sistema. Treba ga upotrebljavati sve?e ceđeno jer stajanjem gubi korisna svojstva. M. R.

tekst je preuzet iz Dnevnika   (arhiva, PETAK, 23. MAJ 2003. GODINE)
Sačuvana

Stranice: [1] 2   Idi gore
  Štampaj  

Prebaci se na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2006-2009, Simple Machines | Srpski prevod: Jovan Turanjanin Ispravan XHTML 1.0! Ispravan CSS!